Dreamscape (Pejzaż ze snów) - wokaliza na mezzosopran i fortepian, 1977, 12'.

Dreamscape /fragment/

Wykonawcy: Meriel Dickinson - mezzosopran, Peter Dickinson - fortepian; 1990 UNICORN-KANCHANA

DreamscapeDreamscapeDreamscapeDreamscape

Zarówno powstały w 1977 roku Dreamscape (Pejzaż ze snów, tłumaczone też jako Przylądek marzeń lub Marzenie senne), jak i o rok wcześniejsza Love Song na głos i fortepian są wynikiem znajomości Camilli i Andrzeja Panufników z angielskim kompozytorem i pianistą, Peterem Dickinsonem oraz jego siostrą, Meriel Dickinson - śpiewaczką obdarzoną ciepłym mezzosopranem. Oba utwory powstały bowiem z myślą o niej jako wykonawczyni partii solowej:

Napisałem Dreamscape dla Petera i Meriel Dickinson, używając bogatego i ciepłego głosu Meriel głównie jako instrumentu muzycznego, bez użycia słów. W tej wokalizie pragnąłem wyrazić podświadomy "język duszy", tajemnicę snów.

W tym "języku snów", chociaż muzyka jest dokładnie zanotowana, śpiewak może swobodnie i spontanicznie wybrać podczas wykonania samogłoski, których chce użyć, jak też i sposób frazowania. Użyłem tutaj ćwierćtonów w partii wokalnej, poszukując różnych faktur i starając się wzmocnić element poetycki i uczuciowy.

Nastrojowa, pozbawiona tekstu wokaliza jest przykładem niebanalnych poszukiwań brzmieniowych Panufnika w zakresie głosu ludzkiego połączonego z towarzyszącym mu fortepianem. Kompozytor w przekonujący sposób buduje tu pełen tajemniczości nastrój, odwołujący się do sennych skojarzeń. Utwór rozpoczyna się spokojnie, następnie rozwija się w coraz bardziej niepokojący sposób, doprowadzając do pełnej dramatyzmu kulminacji w środkowej części (głos wokalistki doprowadzony zostaje tutaj niemal do krzyku), po czym następuje stopniowe uspokojenie i wyciszenie emocji.

Dreamscape został wykonany po raz pierwszy przez Meriel i Petera Dickinsonów 12 grudnia 1977 roku w Londynie, artyści zarejestrowali go również na CD, razem z utworami innych kompozytorów brytyjskich, odwołującymi się do tematów związanych ze snami.