1914

24 września w Warszawie, wkrótce po wybuchu I wojny światowej, rodzi się Andrzej Panufnik, jako drugi syn Tomasza Panufnika i Matyldy Thonnes.

(...) 24 września, moja matka urodziła raczej wątłego, ciemnowłosego, ciemnookiego chłopca: mówiono, że wyglądałem jak kościsty Cygan, zupełne przeciwieństwo żywego, przypominającego lewka, pięcioletniego Mirka, który miał jasną cerę, płową grzywę i bladoniebieskie oczy.

Rodzice kompozytoraAkt urodzenia kompozytora 

 

1915

Tomasz Panufnik wynajmuje w Alejach Ujazdowskich mieszkanie dla żony i synów i wyjeżdża jako inżynier-hydraulik do Tarnopola.

Warszawa podlegała carowi i mojego ojca niezwłocznie zmobilizowano, w randze kapitana, do armii rosyjskiej. Kiedy żegnał się z nami ani on, ani matka nie przypuszczali, że minie wiele lat, nim wróci do domu.

 

1916

Cała Polska pozostaje pod okupacją niemiecką.

W tym czasie, odcięty od Zachodu, Karol Szymanowski pisze w Tymoszówce swoje przełomowe dzieła: III Symfonię i I Koncert skrzypcowy.

W Zurychu działa Cabaret Voltaire, miejsce narodzin ruchu artystycznego, zwanego dadaizmem.

 

1917

W 1917 roku wybuchła rewolucja, nastąpił kompletny chaos i straciliśmy z nim [ojcem] kontakt. Ponieważ pieniądze [od ojca] nie nadchodziły, znaleźliśmy się na skraju nędzy. Matka musiała za bezcen sprzedać zachłannemu spekulantowi, który bogacił się na wojnie, znaczny spadek po swoim dziadku – plac w Warszawie

 

1918

11 listopada Rada Regencyjna przekazuje władzę Józefowi Piłsudskiemu, następuje zawieszenie broni na wszystkich frontach i faktyczny koniec I wojny światowej.

29 grudnia Tomasz Panufnik niespodziewanie wraca do domu po wojnie.

Kiedy któregoś ranka wpadłem do pokoju matki, zobaczyłem w jej łóżku mężczyznę.

- Co to za potwór? – spytałem oburzony.

Matka roześmiała się:

- To nie potwór. To twój ojciec

 

1919

Od 18 stycznia do 28 czerwca obraduje konferencja pokojowa w Paryżu. Przedstawicielami Polski są Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

26 stycznia odbywają się wybory do Sejmu w Polsce.

W Warszawie powstaje grupa poetycka Skamander.

Proust otrzymuje nagrodę Akademii Goncourtów za kolejny tom W poszukiwaniu straconego czasu (W cieniu zakwitających dziewcząt).