Two Lyric Pieces (Dwa utwory liryczne) dla młodych wykonawców, 1963, 8'

I: 2cl.bcl(bn)-hn(tptII).tpt.trbn 
II: smyczki 

 Two Lyric PiecesTwo Lyric Pieces

Two Lyric Pieces Panufnika to dwa drobne utwory przeznaczone dla młodych wykonawców. Kompozytor naszkicował je w 1959 roku w Londynie, a dokończył na początku roku 1963, odpowiadając na zamówienie dyrektora festiwalu w Farnham, Sir Johna Verneya.  

Two Lyric Pieces, zadedykowane pamięci matki kompozytora, są właściwie rekonstrukcją melodii, które Panufnik improwizował w dzieciństwie. Dodał im bogatszą harmonię i przeznaczył na instrumenty dęte - w pierwszym utworze - oraz smyczki - w drugim. W zachowanym rękopisie pierwszej wersji utworu (z roku 1959) części cyklu noszą tytuły – Ballada i Romans, w ostatecznej wersji kompozytor pozostawił jednak tylko numery i oznaczenia tempa: Molto andante, cantabile oraz Andante, molto sostenuto. Jak przystało na utwory przeznaczone dla młodych wykonawców, Two Lyric Pieces cechuje prosta, przejrzysta faktura, wyrazista melodyka oraz harmonika tonalna z niewielkimi tylko, delikatnie dysonującymi odchyleniami. 

Prawykonanie kompozycji miało miejsce 13 maja 1963 roku w Farnham, orkiestrę złożoną z uczniów szkół w Farnham i Kingston-upon-Thames poprowadził Alan Fluck.